Co je Skare

pramiceSkare, nebo také skautská regata, je každoroční jachtařský závod vodních skautů, pořádaný od roku 1994. Pro účast oddílů z celé země je považován za skautské mistrovství ČR v jachtingu.

Závodu se každoročně účastní i skauti z okolních států.

Závod samotný je dělen do několika kategorií – Q do 11 let, S do 15 let, R do 18 let, D, V a Open není věk omezený. Posádky kategorií Q, S, R, D, jedou na skautské třídové lodi – pramici  P550 s plachtami do 7m2 a v kategorii V do 12m2 plachet. V kategorii Open se jede na libovolné plachetnici (v majetku skauta, oddílu nebo přístavu) v kategorii OŽ – žáci do 18 let, OT libovolná třídová – okruhová plachetnice a ON jakákoliv jiná plachetnice.

Závod je okruhový, postavený dle platných jachtařských pravidel ve tvaru trojúhelníku. Každá kategorie během víkendu dle schopností účastníků, času a přírodních podmínek jede více rozjížděk, z jejichž výsledků se pak stanoví celkové pořadí.

Na konci soutěžního víkendu proběhne závod o Modrou stuhu, kterého se mohou zúčastnit posádky starší 12 let na libovolné plachetnici. První pramice třídy P550 do 7m2 získá Malou modrou stuhu a první pramice s libovolným oplachtěním v cíli závodu Modré stuhy získá trofej Štít konstruktérů pro nejlépe připravenou třídovou loď a první pramice třídy P550 do 7m2

Skautská regata samozřejmě není pouze o závodění a měření jachtařských dovedností skautských oddílů a přístavů. Jde především o přátelské setkání skautů všech věkových kategorií se zájmem o jachting, sdílení praktických zkušeností se stavbou a údržbou lodí, přiblížení jachtingu suchozemským skautům (mohou se také zúčastnit) a zábavu.

Tomu všemu je přizpůsoben doprovodný program závodního víkendu, ať už jde o jachtařskou školičku, tvůrčí dílny a hry pro mladší, workshopy pro starší, společenský večer u kytary pro vedoucí oddílů, nebo společný táborák.