Vyjádření ke zprávám v médiích o Skare 2017

Vyjádření Hlavního kapitanátu vodních skautů ke zprávám v médiích o průběhu záchrany při skautských jachetních závodech na Nových Mlýnech dne 1. 5. 2017

Skautská regata (Skare) je každoroční vícedenní jachtařský závod vodních skautů. Závod je okruhový, postavený ve tvaru trojúhelníku. Každá kategorie během víkendu jede více rozjížděk. Na konci soutěžního víkendu probíhá závod v jízdě na dlouhou trať. Zprávy v médiích se týkaly právě tohoto závodu.

Zajištění bezpečnosti

Všichni soutěžící byli na všech závodech vybaveni správně nasazenými plovacími vestami. Před startem závodu bylo zkontrolováno veškeré povinné vybavení lodí i osob tak, jak vyžadují propozice závodu. Každá osoba na lodi měla na sobě plovací vestu s odpovídajícím vztlakem. Přestože lodě vyráběné svépomocí ve skautských oddílech nelze po technické stránce plně srovnávat se závodními loděmi, splňují  svou konstrukcí, zajištěním proti potopení i výbavou všechny zákonné požadavky. Případnou záchranu zajišťoval tým pořadatelů vybavený dvěma motorovými čluny. Pro plné zajištění bezpečnosti byla dopředu sjednána posádka Vodní záchranné služby JMK se sídlem IC Dyje Pavlov (VZS).

Průběh závodu

Foukal čerstvý, v nárazech až silný vítr (rychlost 8-10 m/s, v nárazech 12 m/s). Takový vítr je pro naše lodě z hlediska jejich konstrukce stále vyhovující. Závod byl od počátku prezentován jako obtížný, což bylo zdůrazněno i při výkladu trati. Závod byl odstartován až po příjezdu posádky VZS. Na jakýchkoliv jachetních závodech se plachetnice převracejí. Je to běžné, počítá se s tím a posádky jsou na takové situace v rámci tréninku učeny správně reagovat.

Závěrem

Povolat jednotky IZS bylo čistě na rozhodnutí VZS, která k takovému rozhodnutí dospěla po zajištění prvních převrácených lodí. Takové rozhodnutí lze vzhledem k okolnostem považovat za oprávněné, neboť stejně jako organizátoři se VZS snažila být připravena na možná rizika.

Informace v médiích o tragédii či topících se dětech se nezakládají na pravdě, pokud se tedy za tragédii nepovažuje, když se převrhne loď a vybavená posádka ve vestách je zachráněna k tomu účelu předem připravenou asistencí VZS a pořadatelskou službou.

Za velmi politováníhodné považujeme spojování zásahu IZS se zcela nezávislým, i když souběžným, pohárovým závodem pořádaným Českým svazem jachtingu. Obdobně vyjádření ve smyslu, že šlo o nedostatečně vybavené lodě a posádky je pouhou spekulací.

David Svoboda, hlavní kapitán VS

You may also like...