Co je Skare

pramiceSkare, nebo také skautská regata, je každoroční jachtařský závod vodních skautů, pořádaný od roku 1994. Pro účast oddílů z celé země je považován za skautské mistrovství ČR v jachtingu.

Závod samotný je dělen do několika kategorií podle věku účastníků a lodní třídy.

Závod je okruhový, postavený dle platných jachtařských pravidel ve tvaru trojúhelníku. Každá kategorie během víkendu dle schopností účastníků, času a přírodních podmínek jede více rozjížděk, z jejichž výsledků se pak stanoví celkové pořadí.

Na konci soutěžního víkendu probíhá závod o Modrou stuhu, kterého se mohou zúčastnit posádky starší 12 let na libovolné plachetnici.

Skautská regata samozřejmě není pouze o závodění a měření jachtařských dovedností skautských oddílů a přístavů. Jde především o přátelské setkání skautů všech věkových kategorií se zájmem o jachting, sdílení praktických zkušeností se stavbou a údržbou lodí, přiblížení jachtingu suchozemským skautům (mohou se také zúčastnit) a zábavu.

Tomu všemu je přizpůsoben doprovodný program závodního víkendu, ať už jde o jachtařskou školičku, tvůrčí dílny a hry pro mladší, workshopy pro starší, společenský večer u kytary pro vedoucí oddílů, nebo společný táborák.